Firma BASF ma powody do świętowania.

25 lat temu, w październiku 1998 roku, firma BASF wprowadziła na rynek pierwszy biodegradowalny polimer o certyfikacji kompostowalnej. Początkowo Ecoflex poli (teraftalan adypinianu butylenu)  firmy BASF (PBAT) oparty był na paliwach kopalnych, a po latach jako częściowo biobaza.

Polimery PBAT firmy BASF posiadają certyfikaty kompostowania, które zgodne są z międzynarodowymi standardami, takimi jak EN 13432, AS4736 i ASTM 6400. Ecoflex poddaje się także biodegradacji przez mikroorganizmy w warunkach kompostowania przemysłowego, domowego oraz w glebie rolnej.

Kopolister firmy BASF zaliczany jest także do grona nielicznych tworzyw kompostowalnych, który spełnia europejskie przepisy dotyczące kontaktu z żywnością, a także amerykańskie regulacje FDA dotyczące substancji przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Zaledwie 1% ogólnej produkcji rynku polimerów stanową biotworzywa. Mimo to, niedawne inicjatywy polityczne, takie jak amerykański cel zastąpienia w ciągu 20 lat 90% tworzyw sztucznych biomateriałami, pobudziły intensywne badania, rozwój i inwestycje w tej dziedzinie.

Biopolimery oparte na butylenie, takie jak PBAT, doświadczyły licznych innowacji. Od 2018 roku aktywność pięciu głównych organizacji zgłaszających patenty na butylenowe biopolimery wzrosła ponad dwukrotnie (z 26 w 2018 r. do 56 w 2020 r.), przy czym liczba ta wzrosła o ponad 200% w porównaniu z rokiem 2016.

 

 

ŹRÓDŁO: www.basf.com